ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ ᠤᠨ ᠵᠠᠰᠠᠭ ᠤᠨ ᠭᠠᠵᠠᠷ
ДУНДГОВЬ АЙМГИЙН АВАРГА МАЛЧИН ӨРХ 67, АВАРГА ТАРИАЛАНЧ 1, АЛДАРТ УЯАЧ 18 ТОДОРЛОО
ДУНДГОВЬ АЙМГИЙН АВАРГА МАЛЧИН ӨРХ 67, АВАРГА ТАРИАЛАНЧ 1, АЛДАРТ УЯАЧ 18 ТОДОРЛОО

Энэ сарын 12-ны өдөр аймгийн Засаг даргын зөвлөлийн гуравдугаар хурал 14 гишүүний ирцтэй хуралдлаа. Хуралдаанаар 12 асуудлыг хэлэлцэн, шийдвэрлэсэн байна.

Хуралдааны үеэр Дундговь аймгийн сумдын ахмадын хороодын 2019 оны ажлын дүн болон “Ахмадад ээлтэй байгууллага” шалгаруулах тухай хэлэлцлээ. Мөн шалгуурын дагуу сумдаас ирсэн Аймгийн аварга малчин, аварга тариаланч, алдарт уяачдын материалыг хэлэлцэн шийдвэрлэсэн юм.

Дундговь аймгийн Засаг даргын 2017 оны А/10 дугаар захирамжаар баталсан журмын дагуу "АВАРГА МАЛЧИН", "АВАРГА ТАРИАЛАНЧ" өрхүүдийг шалгарулжээ.

“АЙМГИЙН АВАРГА ТАРИАЛАНЧ”-аар

1. ЧОГЖМААГИЙН ДОРЖПҮРЭВ /ДЭЛГЭРЦОГТ/

“АЙМГИЙН АВАРАГА МАЛЧИН”-ААР

АДААЦАГ СУМААС:
1. ЦЭДЭНГИЙН ДАШДАВАА
2. ДАДЪЯАТ БАЗАРРАГЧАА
3. МАНАЛЖАВ БАТ-ЭРДЭНЭ
4. ДАВШЗЭВГЭ СҮХБААТАР

БАЯНЖАРГАЛАН СУМААС:
1. БУМ-ОЧИРЫН ИШГЭН
2. НОРОВЫН БАТЦЭНГЭЛ
3. ОТГОНБАТЫН БАТ-АВАРГА
4. РЭНЦЭНДАШИЙН БАТТӨР

ГОВЬ-УГТААЛ СУМААС:
1. СОДОВСАМБУУГИЙН ПУНЦАГДОРЖ
2. НЯМСҮРЭНГИЙН МӨНХБҮРЭН
3. ТӨМӨР-ОЧИРЫН ЖАРГАЛСАЙХАН
4. НЯМДОРЖИЙН ЭНХТАЙВАН
5. ЖИМЭЭГИЙН ЗОРИГТБААТАР

ГУРВАНСАЙХАН СУМААС:
1. ГАЛСАНГИЙН ГАНТӨМӨР
2. ДОРЖХАНДЫН ШИНЭЗАЯА
3. ГҮНДЭВИЙН АЮУШ

ДЭЛГЭРХАНГАЙ СУМААС:
1. ЦЭНДИЙН ЦЭРЭНЖАМЦ
2. НАРАНХҮҮГИЙН АМАРТҮВШИН
3. СУМЪЯАГИЙН НАРАНДЭЛГЭР
4. ГОНЧИГХОРОЛЫН ЦЭРЭННОРОВ

ДЭЛГЭРЦОГТ СУМААС:
1. ЖАМБАЛЫН БАТМӨНХ
2. ВАНЧИНСҮРЭНГИЙН СОСОРБУРАМ
3. ОЮУНЧИМЭГИЙН БАТСАЙХАН
4. ДҮВЭЭГИЙН АЮУШ

ДЭРЭН СУМААС:
1. ЦЭЕНПЭЛИЙН СҮРЭНХОР
2. НОРЖМААГИЙН НАСАНБУЯН
3. ДОРЖПАЛАМЫН БАТЖАРГАЛ
4. БАЛДАНГИЙН АМАРТҮВШИН
5. ГҮНДСҮРЭНГИЙН ЭНЭБИШ

ЛУУС СУМААС:
1. СОСОРБУРАМЫН ГОМБОСҮРЭН
2. ДОРЖПҮРЭВИЙН БАЯРБАТ
3. ПҮРЭВДОРЖИЙН ГАНБОЛД
4. БАЖИВЫН ГАНБААТАР

ӨЛЗИЙТ СУМААС:
1. ДОРЖИЙН НЭРГҮЙ
2. ДАШЖАМЦЫН БАТТУЛГА
3. ОТГОНЫ ЭНХЖАРГАЛ

ӨНДӨРШИЛ СУМААС:
1. ЦЭРЭНХҮҮГИЙН ЛХАГВА
2. ЖИГМЭДДОРЖИЙН ХҮРЭЛБААТАР
3. МӨНХӨӨГИЙН ЭРДЭНЭБАЯР
4. БАТБАЯРЫН ЦОГТГЭРЭЛ
5. БАТ-ОЧИРЫН ДАВААСҮРЭН

САЙНЦАГААН СУМААС:
1. ВАНДАНГИЙН ДАШНЯМ
2. ДАШЗЭВГИЙН БАТ-ЭРДЭНЭ
3. СЭРДАМБЫН ЧИНЗОРИГ
4. СОДНОМЫН ЦЭНДСҮРЭН
5. АШМААГИЙН ХӨСРИЙ
6. ХАВГЫН ГАНБААТАР
7. ЁНДОНГИЙН ОХИНОО

САЙХАН-ОВОО СУМААС:
1. ЦЭВЭЛИЙН АДЪЯАБАЗАР
2. БААСАНХҮҮГИЙН МОЛОР-ЭРДЭНЭ
3. ХАЛТАРХҮҮГИЙН ЭРХЭМБААТАР

ХУЛД СУМААС:
1. ТАВХАЙН ХҮРЭЛЧУЛУУН
2. ШАРАВЫН ОЛЗВОЙ
3. ЦЭДЭВСҮРЭНГИЙН ЦОГ-ОЧИР
4. БУДЫН ХИШИГДЭЛГЭР

ЦАГААНДЭЛГЭР СУМААС:
1. СЭРЭЭТЭРИЙН ЦЭДЭВ
2. ДАНЗАНПЭРЭНЛЭЙН БАТТӨМӨР
3. ЦЭДЭВИЙН ОКТЯБРЪ
4. ДАВГЫН ТҮВДЭННЯМ
5. ДУГАНТЫН ПҮРЭВ

ЭРДЭНЭДАЛАЙ СУМААС:
1. НАМЖИЛСҮРЭНГИЙН ГАНБААТАР
2. ЧУЛУУНЫ НЭРГҮЙ
3. САНЖААСҮРЭНГИЙН ГАНБОЛД
4. ЯНПИЛЫН ЗОРИГТ
5. ЧОЙДОРЫН ЭНХ
6. ХАДЫН БАТТӨГС
7. ДОНДОГИЙН БАТХИШИГ

“АЙМГИЙН АДАРТ УЯАЧ”-ААР

1. БАНЗРАГЧИЙН СҮРЭНДАВАА /ГОВЬ-УГТААЛ/
2. ГОЧООГИЙН ДАШЗАВ /ГУРВАНСАЙХАН/
3. ТҮДЭВИЙН ИДЭРМӨНХ /ДЭЛГЭРХАНГАЙ/
4. ЛУВСАНГИЙН ТӨРМАНДАХ /ДЭЛГЭРЦОГТ/
5. НАМСРАЙН ХАТАНБААТАР /ДЭРЭН/
6. ДОВЧИНГИЙН ДОРЖПҮРЭВ /ЛУУС/
7. ЧҮЛТЭМИЙН ЦОГТ-ОЧИР /ЛУУС/
8. ГАНБАТЫН МЯГМАРСАЙХАН /ЛУУС/
9. ЭРДЭНЭЭГИЙН УЛААНХҮҮ /ЛУУС/
10. ӨМӨӨГИЙН ГАНСУМ /ӨНДӨРШИЛ/
11. ЧИМЭГСҮРЭНГИЙН ҮНЭНХҮҮ /ӨНДӨРШИЛ/
12. ТӨМӨРБААТАРЫН ДӨЛГӨӨН /ӨНДӨРШИЛ/
13. БААТАРЫН ОЮУНБАТ /САЙНЦАГААН/
14. ЧАДРААБАЛЫН АЛТАНГЭРЭЛ /САЙХАН-ОВОО/
15. ЖАМБАЛДОРЖИЙН ПҮРЭВДОРЖ /ХУЛД/
16. ЖАРГАЛСАЙХАНЫ ЭРДЭНЭБААТАР /ХУЛД/
17. ШҮХЭРТИЙН ТӨМӨРСҮХ /ЦАГААНДЭЛГЭР/
18. МАНЬБАДАРЫН ДУГАРПҮРЭВ /ЭРДЭНЭДАЛАЙ/ нар тус тус тодорлоо.

САНАЛ БОЛГОХ МЭДЭЭ МЭДЭЭЛЭЛ